Przejdź do treści Przejdź do wyszukiwarki
Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna
w Mieszkowicach
  • Logo Biuletyn Informacji Publicznej

Rys historyczny

Historia naszej biblioteki rozpoczyna się dnia 30.10.1949 r., kiedy to w mieszkowickim ratuszu zostaje uruchomiona Miejska Biblioteka Publiczna z księgozbiorem dla dzieci i dla dorosłych. Liczy ona 289 vol., a kierownikiem zostaje Janina Nowotarska. W 1961 r. zatrudniono pracownika czytelni, zaś dwa lata później powstaje Oddział dla Dzieci (kier. Irena Michalska). Zaledwie kilka lat później, ok. 1964 r., założono Gromadzką Bibliotekę w Troszynie, której pracownikami na przestrzeni czasu byli Jan Drąg, Jadwiga Majtczak oraz Helena Gruszczyńska. Na rok 1966 z kolei datowane jest powstanie licznych punktów bibliotecznych, mieszczących się w miejscowościach Kurzycko, Kłosów, Kamionka, Kępa, Czelin, Błeszyn, Gozdowice, Sitno, Wierzchlas i Goszków.

Skan ręcznie wykonanej instrukcji korzystania z katalogu kartkowego z okresu PRL.

Lata 70. to czas dynamicznego rozwoju i systematycznego wzbogacania księgozbioru. W 1973 r. Miejska Biblioteka Publiczna w Mieszkowicach zmienia nazwę na Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Mieszkowice, zaś w Zielinie, w wydzierżawionym jednym pomieszczeniu, utworzona zostaje filia biblioteczna w Zielinie – pracują w niej Janina Łopuszyńska i Stanisława Swatek. W 1976 r. Oddział dla Dzieci przeniesiony zostaje do budynku Rejonowego Ośrodka Kultury, mieszczącego się przy ówczesnej ul. Żymierskiego (obecnie ul. Jana Pawła II). Oddział dla Dorosłych z kolei nadal znajduje się w budynku ratusza. W roku 1979 odchodzi na emeryturę Janina Nowotarska. Funkcję kierownika BPMiG w Mieszkowicach obejmuje Wiesława Daniel.

Fotografia z lat PRL przedstawiająca starszą bibliotekarkę na tle regałów z książkami.

Kolejna dekada upływa pod znakiem zmian. W roku 1981 filia biblioteczna w Zielinie przeniesiona zostaje do budynku remizy strażackiej, zaś z siedziby w Mieszkowicach odchodzi Wiesława Daniel. Funkcję kierownika biblioteki przejmuje Ewa Grącka. W 1983 r. funkcję kierownika filii bibliotecznej w Zielinie obejmuje Wiesława Kuśpiś. W tym samym roku ma miejsce uroczyste otwarcie filii bibliotecznej w Starych Łysogórkach – w chwili otwarcia liczy ona 600 vol., a jej kierownikiem zostaje Maria Butkiewicz. Zaledwie dwa lata później Ewa Grącka odchodzi na urlop wychowawczy, kierownictwo BPMiG w Mieszkowicach przechodzi pod wodzę Czesławy Pożaryckiej. W 1989 r. Irena Michalska odchodzi na emeryturę, Oddział dla Dzieci w Mieszkowicach powierzony zostaje Ewie Grąckiej. W tym samym roku filia biblioteczna w Troszynie przeniesiona zostaje do nowo wybudowanego obiektu z wyodrębnioną czytelnią – po Helenie Gruszczyńskiej na przestrzeni lat stanowisko kierownika filii bibliotecznej obejmuje Irena Solska, a następnie Marzena Stachnio.

Dawna fotografia dziewcząt wykonujących zakładki do książek w bibliotece.

Lata 90. rozpoczynają się dramatycznie – w 1990 r. ma miejsce pożar budynku Urzędu Miasta i Gminy, w którym mieściła się biblioteka. Księgozbiór wówczas ulega zniszczeniu w dużym stopniu, zaś ocalałe zasoby przeniesione zostają na okres remontu do remizy strażackiej. Równocześnie trwa likwidacja punktów bibliotecznych. Odtąd biblioteka liczy jedynie Oddział dla Dorosłych i Oddział dla Dzieci w siedzibie głównej w Mieszkowicach oraz filie biblioteczne w Starych Łysogórkach, Troszynie i Zielinie.

Dawna fotografia przedstawiająca dzieci szkolne korzystające z katalogu kartkowego.

W 1991 r. Oddział dla Dorosłych BPMiG Mieszkowice wraca do wyremontowanego po pożarze budynku Urzędu Miasta i Gminy. Przenosi się tam również Oddział dla Dzieci – od tej pory obydwa oddziały mieszczą się w sąsiadujących pomieszczeniach w budynku Urzędu Miasta i Gminy w Mieszkowicach. W roku 1992 biblioteka zmienia nazwę na Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Mieszkowicach. W 1993 r. filia biblioteczna w Zielinie połączona zostaje z biblioteką szkolną – powstaje wówczas Biblioteka Szkolno-Publiczna w Zielinie, mieszcząca się w budynku szkoły podstawowej w Zielinie. Niedługo później również filia biblioteczna w Troszynie przenosi się do odremontowanego pomieszczenia w świetlicy wiejskiej.

Fotografia przedstawiająca czytelniczki, bibliotekarki oraz pisarkę na tle książek.

Z początkiem nowego tysiąclecia pojawiają się stanowiska komputerowe z dostępem do Internetu. Założony także zostaje terminal Academica, umożliwiający zdalny dostęp do zbiorów cyfrowych Biblioteki Narodowej w Warszawie. W 2023 r., po wieloletniej pracy, odchodzą na emeryturę Czesława Pożarycka, Ewa Grącka, Maria Butkiewicz i Krystyna Migacz. Zatrudnione zostają Martyna Połukord-Misian, Iwona Grymuza oraz Agnieszka Caban. W dalszej kolejności biblioteka nawiązuje współpracę z Instytutem Książki, przyłączając się do sieci systemu MAK+ (katalog cyfrowy) oraz do kampanii „Mała książka, wielki człowiek”. Nadal prowadzone są lekcje biblioteczne i spotkania autorskie, współpracujemy także chętnie z okolicznymi instytucjami kultury.

 

Dane historyczne wg opracowania autorstwa Czesławy Pożaryckiej